ՌԴ Դաշնային ժողովի եւ ՀՀ Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ, Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային խորհրդի անդամ Նիկոլայ Ռիժկովն ու հանձնաժողովի անդամները Հայ-ռուսական միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Արտաշես Գեղամյանի եւ ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Վոլոդյա Բադալյանի ուղեկցությամբ նոյեմբերի 2-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
Նիկոլայ Ռիժկովն ու ռուս խորհրդարանականները ծաղիկներ են խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը։
Հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ Նիկոլայ Ռիժկովը նշել է, որ դեռեւս դպրոցական տարիներից է տեղեկացված 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած հայերի ցեղասպանության մասին։
Նա նաեւ նշել է, թե մեկ բան է լսելն ու ընթերցելը, մեկ այլ բան՝ Ծիծեռնակաբերդում լինելը: «Հայաստան ժամանող յուրաքանչյուր պատվիրակություն պարտավոր է գալ ու խոնարհվել հայ ժողովրդի այս սրբավայրում»,-ասել է Նիկոլայ Ռիժկովը:

On November 2, the Co-Chair of the Committee on Cooperation between the RF Federal Assembly and the RA National Assembly, the member of the Federal Council of the Russian Federation Nikolai Ryzhkov and the members of the Committee accompanied by the Co-Chair of the Committee on the Armenian-Russian Inter-Parliamentary Cooperation Artashes Geghamyan and the RA NA former deputy Volodya Badalyan visited Tsitsernakaberd Memorial Complex.
Nikolai Ryzhkov and the Russian parliamentarians laid flowers at the eternal fire and in silence honoured the memory of Holy Martyrs.
The Armenian people’s great friend Nikolai Ryzhkov noted that he had known about the Armenian Genocide perpetrated in the Ottoman Empire in 1915 since his school years.
He has also noted that one thing is to hear and read, another thing is to be in Tsitsernakaberd. “Every delegation arriving in Armenia should come and bow in this sanctuary of the Armenian people,” Nikolai Ryzhkov said.