ՌԴ Դաշնային ժողովի եւ ՀՀ Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ, Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային խորհրդի անդամ Նիկոլայ Ռիժկովն ու հանձնաժողովի անդամները Հայ-ռուսական միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Արտաշես Գեղամյանի եւ ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Վոլոդյա Բադալյանի ուղեկցությամբ նոյեմբերի 2-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
Նիկոլայ Ռիժկովն ու ռուս խորհրդարանականները ծաղիկներ են խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը։
Հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ Նիկոլայ Ռիժկովը նշել է, որ դեռեւս դպրոցական տարիներից է տեղեկացված 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած հայերի ցեղասպանության մասին։
Նա նաեւ նշել է, թե մեկ բան է լսելն ու ընթերցելը, մեկ այլ բան՝ Ծիծեռնակաբերդում լինելը: «Հայաստան ժամանող յուրաքանչյուր պատվիրակություն պարտավոր է գալ ու խոնարհվել հայ ժողովրդի այս սրբավայրում»,-ասել է Նիկոլայ Ռիժկովը:

2 ноября сопредседатель Межпарламентской комиссии (МПК) по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ,   член СФ РФ Н.Рыжков и члены комиссии в сопровождении сопредседателя МПК  А.Гегамяна  и  бывшего депутата НС В.Бадаляна посетили мемориал в  Цицернакаберде.
Н.Рыжков и российские парламентарии возложили цветы к Вечному огню и почтили молчанием память Св.Мучеников.
Большой друг армянского народа Н.Рыжков отметил, что еще со школьных лет знал о Геноциде армян в Османской империи в 1915 г.
Он также заметил, что одно дело слышать и читать, совсем другое – побывать в Цицернакаберде. “Каждая приезжающая в Армению делегация обязана прийти и поклониться   этому святому для армянского народа месту”, - подчеркнул Н.Рыжков.